Zlínský sledge hokejový klub od roku 1999 prožil mnoho výher, ale i proher. Zde se zaměříme na úspěchy, které tým z Baťova města proslavily nejen v tuzemsku, ale i po celé Evropě.

2019 - PĚTILETÁ NADVLÁDA

Říká se, že každá další obhajoba je těžší a těžší. Poslední roky po každém titulu jste od zlínských hráčů slýchali, jak už je to poslední zlatý večírek a podobně. A říkat to mohli i v roce 2019.

2018 - VLÁDCI EVROPY

Nejspíše nejlepší a obsazením nejkvalitnější evropský turnaj té doby LAPP Cup Zlín ve svém osmém ročníku zažil mnoho svých poprvé. Premiérově například na turnaji, který byl memoriálem prvního zlínského a celkově českého brankáře Jaroslava Knedly zemřelého v roce 2003, nestartoval žádný ruský tým, který do té doby opanoval všechny ročníky. Setkání mezi naprosto profesionálními ruskými sportovci a ostatní sledge hokejisty tak odpadlo a zlatá brána se tak otevřela pro jiné evropské týmy, včetně toho domácího.

Ač trenér Tomáš Sedláček na předturnajové tiskové konferenci nechtěl o ambicích na zlaté medaile mluvit, někde vzadu v hlavě to určitě musel mít. Vždyť jeho výběr počítal hvězdná jména po opravdu velkých baleních. Krom zlínských tahounů Martina Joppy, Mariana Ligdy, Zdeňka Hábla či velezkušeného Pavla Juliny oblékli černooranžový dres také kapitán Karlových Varů Michal Geier, stejně tak kapitán Pardubic Pavel Kubeš či další reprezentant z Východočeského klubu Pavel Doležal. Obranu pak posílil také odchovanec Zlína, tou dobou hráč Sparty, Jan Zapletal.

Účast ve finále si tento silný tým vybojoval bez ztráty jediné kytičky. Po úvodní výhře 5:0 nad Brémy otočil také duel s Malmö (4:1) a svou sílu předvedl především ve třetím duelu skupiny. S norským týmem Vålerenga sice LAPP prohrával po poločase 1:2 (hrálo se 2x15 minut), poté však do posledního místa zaplněná PSG aréna viděla něco nevídaného. Nejprve v 17. minutě během pouhých 9 vteřin Zlín dvěma góly překlopil vývoj zápasu na svou stranu a nakonec potěšil 600 fanoušků i díky hattricku Joppy vysokou výhrou 7:2.

Zlín poté už čekala jen milá povinnost, v pátečním odpoledni porazil outsidera z Vídně 9:0 a zajistil si účast ve finále. Poslední zápas skupiny s italským týmem z Tyrolska už byl jen formalitou (Zlín vyhrál 3:1), neboť právě oba tyto týmy věděly, že se spolu utkají následující den o zlatou medaili.

Domácí, kteří ve skupinové fázi neztratili ani bod, byli však po dvaceti minutách hry (hrálo se na 3x15 minut) nepříjemně zaskočeni. Ze svého tlaku gól nevytěžili a naopak dvakrát sami inkasovali po trefách Winklera a Lanzy. Moravané však na dvě branky z kategorie lacinějších ještě do přestávky zareagovali alespoň snížením Geiera. No a pak, ve 37. minutě, vyrovnal Martin Joppa. Nervózní duel nakonec nerozhodlo ani prodloužení, na řadu tak přišly samostatné nájezdy.

Díky neúčasti ruského týmu vůbec první reálný zisk na jednu z nejcennějších zlatých klubových medailí tak měli v rukou tři vybraní střelci z obou týmů a brankáři Matoušek a Kanestir. V úvodních ze tří sérii Joppa ani Larch neuspěli. Naopak ve druhé sérii byli domácí Geier i Ital Kalegaris úspěšní. Zlín poté posunul do vedení Pavel Kubeš, a když Christoph Depaoli nejspíše vinou střetu myšlenek pod tíhou okamžiku svůj nájezd nezvládl, bylo ve Zlíně nesmírně veselo.

Sledge hokejisté Zlína v sobotu 8. září 2018 zhruba okolo půl druhé hodiny odpolední získali poslední velké zlato, které jim krom České ligy a Malmö open ve sbírce chybělo. Vítězové prestižního mezinárodního turnaje, po tomto triumfu nazývání VLÁDCI EVROPY, tak skvěle uctili památku svého někdejšího spoluhráče Jaroslava Knedly, po kterém byl tento ročník pojmenován a mnoho ze zlínských hráčů si splnilo svůj sen. Vyhrát domácí turnaj.

2012 - ZLÍN POPRVÉ MISTREM

Čtyřikrát byli zlínští sledge hokejisté v lize, jejíž historie se psala od sezony 2003/2004, krok od titulu, vždy však skončili na stříbrné příčce. Až na popáté to vyšlo. Tým, tou dobou už s názvem SHK LAPP ZLÍN, naprosto opanoval základní část, kde ztratil pouhé tři body a stal se jejím vítězem. V semifinále pak přešel přes Kolín 2:0 na zápasy a ve finále vyzval Karlovy Vary. Po úvodní výhře Moravanů na západě Čech 1:0 oslavy sice Žraloci odložili vítězstvím 5:1, ve třetím rozhodujícím utkání však Zlín na domácím ledě zvítězil 2:0 a ligový titul konečně dostal tam, kam patří - domů. Do města, kde sledge hokej vznikl.

Výsledky základní části: Výsledky play off: Semifinále: Kolín - Zlín 1:4, Zlín - Kolín 3:2, konečný stav série: Zlín - Kolín 2:0. Finále: Karlovy Vary - Zlín 0:1, Zlín - Karlovy Vary 1:5, Zlín - Karlovy Vary 2:0. Konečný stav série: Zlín - Karlovy Vary 2:1.

2003 - VÍTĚZ ČESKÉHO POHÁRU

V sezóně 2002/2003 se v Česku zformovaly tři týmy a vznikl Český pohár. Krom Zlína se jej účastnila i Olomouc a Kolín. Pohár se hrál ve třech víkendech, kdy pokaždé na jednom místě sehrály všechny týmy duel každý s každým. Nejprve se hrálo ve Zlíně, následně v Kolíně a nakonec v Olomouci.

Zlínští v úplně prvním oficiálním utkání remizovali 9.11.2002 s Kolínem 0:0. Ve druhém duelu pak zapsali vítězství, když na jediný gól Pavla Juliny přehráli Hanáky. Ze dvou bodů (tehdy ještě byly za výhru dva body) se radoval Zlín i v odvetě, výhru 2:0 dirigoval dvěma brankami Jan Zapletal. Prohra přišla až ve čtvrtém zápase, Kolínu podlehli Moravané 3:7. Na posledním turnaji v Olomouci ale Zlín zavelel k triumfu v poháru - Nejprve smázl Olomouc 10:0, načež porazil v přímém souboji o prvenství Kolín 7:1.

Níže k zápasu přiložena i dobová reportáž z utkání z archivu Olomouce.

1. zápas, Zlín - Kolín 0:0, 9.11.2002, VYLOUČENÍ: Krivoš - Obořil (2x) - Celkem vyrovnaný duel zlínského a kolínského týmu sledovala na zimním stadionu Luďka Čajky ve Zlíně necelá stovka diváků. Martin Krivoš, hrající v barvách Zlína, celkem bez větších problému uhlídal největší hvězdu Kolína Tomáše Kvocha. V (nejen) tomto utkání se minimálně střílelo, proto zápas skončil plichtou 0:0.

2. zápas, Zlín - Olomouc 1:0, 10.11.2002, BEZ VYLOUČENÍ, GÓLY: 21:09 Pavel Julina - Zlínští sledge hokejisté měli zpočátku obrovskou převahu. Olomouc byla neškodná, ale domácí toho nedokázali využít. Ve 2. třetině se Olomouc zlepšila, útočila, měla i nějaké šance, ovšem i tady se ukázalo staré známé ,,Nedáš-dostaneš.? Olomouc dostala gól a 2. třetinu prohrála 0:1. Ve 3. třetině se Olomoučtí snažili jak mohli, ovšem odměnu v podobě gólu jim to nepřineslo.

3. zápas, Zlín - Olomouc 2:0, 7.12.2002, GÓLY: 0:14 a 44:40 Zapletal, VYLOUČENÍ: 15:19 Zapletal, 17:06 Pavel Julina - 17:06 Slaski, 43:30 Hulín - Nabuzení hráči Olomouce si slibovali, že na svého soupeře vlétnou hned od začátku, ovšem nepovedlo se. Hned 1. buly zápasu jsme prohráli, Pavel Julina se dostal před bránu, stihl nahrát Zapletalovi a výsledkem byl nejrychlejší gól krátkodobé historie Českého poháru-už po 14 vteřinách. Zdecimovaní hráči Olomouce se však zvedli, jenže jejich tragické neproměňování šancí jim nedovolilo srovnat. V závěru tohoto zápasu hrála Olomouc power play, Olomoučtí ji však nedokázali využít a ještě k tomu inkasovali.

4. zápas, Kolín - Zlín 7:3, 7.12.2002, GÓLY: 8:59 Michal Najbrt, 21:17, 22:32, 36:16, 36:28 a 36:47 Kvoch, 33:48 Obořil - 12:47 a 20:31 Pavel Julina, 44:53 Zapletal, VYLOUČENÍ: 15:27 Zapletal - Zápas byl velice zajímavý a dramatický. Nikdo nečekal, že padne 10 gólů, z toho 7 jich inkasuje Zlín. Tomáš Kvoch si do své tabulky střelců připsal dalších 5 zásahů. Dokázal Zlínu vstřelit 3 góly v rozmezí 31 vteřin. Diváci, kteří si našli cestu na kolínský zimní stadion se rozhodně nenudili.

5. zápas, Olomouc - Zlín 0:10, 24.1.2003, GÓLY: 21:19, 26:31 a 35:16 Jan Zapletal, 23:56, 31:07, 36:04 a 37:14 Pavel Julina, 36:16 a 39:32 Martin Krivoš, 42:18 Hulín - vlastní, VYLOUČENÍ: 14:16 a 23:12 Derka, 17:14 Hulín - 9:39 Fojtík, 26:07 Pavel Julina - Co k tomuto zápasu napsat? Nejvyšší prohra v historii olomouckých Kohoutů. Olomoučtí doplatili na nesehranost, nicméně se snažili. Olomoučtí měli na střídání pouze dva hráče, zatímco Zlín měl hráčů na své ,,lavičce" 5, takže mohl střídat všechny hráče.

6. zápas, Kolín - Zlín 1:7, 25.1.2003, GÓLY: 40:48 Chadraba - 6:48 Pavel Julina, 11:17, 16:51, 17:00, 22:54 a 28:14 Jan Zapletal, 31:35 Martin Krivoš, VYLOUČENÍ: 7:15 Jan Zapletal, 12:57 a 21:36 David Gál, 33:09 Martin Krivoš - V tomto zápase šlo o vše. Kdo vyhraje, získá pohár pro vítěze. Favoritem byl určitě Kolín. Jenomže? Zlín vstoupil do zápasu a pořád útočil, zatímco Kolín se pořád bránil. Potom to přišlo: 1:0, 2:0 atd. Zlín nakonec zvítězil 7:1 a to byla pro Kolín obrovská rána. Následovalo slavnostní vyhlášení historicky první sezóny, ve které se hrál Český pohár ve sledge hokeji. Kolínští však stále nemohli uvěřit debaklu se Zlínem.

KONEČNÁ TABULKA: 1. Sedící Medvědí Zlín (9 bodů), 2. SC Draci Kolín (7 bodů), 3. APA Včas Olomouc (2 body).